Kateřina Konečná, KSČM

Odpovědi na otázky Evropanů CZ:

1. Jaké jsou podle vás v současnosti největší výzvy, před kterými stojí EU?

EU stojí primárně před nutností vlastní proměny. Po brexitu se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker rozhodl nastartovat debatu o budoucím vývoji EU a předložil pět scénářů. Pouze jeden z nich počítal se spoluprací i v sociální oblasti a jinak šlo vlastně pouze o jednotný trh. Sám Juncker několikrát změnil, který scénář vlastně sám podporuje, až jediný pokus o reflexi po hlasování ve Velké Británii vyšuměl do ztracena, což nepovažuji za šťastné.

Samozřejmě je nutné pokračovat v práci na bezpečnostních otázkách.

Jak byste chtěli v případě svého zvolení pomocí tyto výzvy řešit?

Evropský parlament by měl mít zákonodárnou iniciativu, pozice Evropské komise by neměla být tak silná a tento orgán by rozhodně neměl být pod tak silným vlivem lobbistů, dochází k posílení Evropských občanských iniciativ, Evropský parlament jde v otázkách efektivity a ekologie příkladem a má tedy jen jedno sídlo, EU začíná kromě jednotného trhu řešit i více otázku sociální apod.  

Jak vaši voliči po 5 letech poznají, že jste byli v těchto oblastech úspěšní?

EU má přejně určeno, jakým směrem se chce dát s tím, že se bude více angažovat v sociálních otázkách, ale není federací.

 

2. Existují podle vás specifické české národní zájmy? Které to jsou?

Zrušení dvojí kvality, a to zejména u potravin. Udržování pozice České republika na poli energetiky.  Boj se suchem. 

Jaké jsou vaše cíle v prosazování těchto zájmů na půdě EU?

Po celých pět let jsem byla členkou Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) a věřím, že zde můžeme pomocí nejrůznějších dokumentů zajistit, aby byla praxe s dvojí kvalitou minimálně značně omezena a nejlépe samozřejmě ukončena. V rámci práce na výboru ENVI se věnuji rovněž i energetice a tématu sucha. 

Jak vaši voliči po 5 letech poznají, že jste byli v těchto oblastech úspěšní?

Dvojí kvalita je přidána na seznam nekalých praktik, či se jiným způsobem podařilo učinit přítrž praxi s dvojí kvalitou. Česká republika je stále silným hráčem na poli energetiky a realizuje se plán na boj se suchem, ve kterém České republice EU značně a efektivně pomáhá.

Vytvořeno pomocí Mozello - nejsnadnějšího nástroje na tworbu webů na světě.

 .