Jaromír Štětina, ESO

 Odpovědi na otázky Evropanů CZ:

1. Jaké jsou podle vás v současnosti největší výzvy, před kterými stojí EU?

Jak byste chtěli v případě svého zvolení pomocí tyto výzvy řešit?

Jak vaši voliči po 5 letech poznají, že jste byli v těchto oblastech úspěšní?

Nedovolit, aby se Evropská unie rozpadla. Ruské federace se snaží Evropskou unii rozložit - máme tu válku na Ukrajině, ovlivňování voleb, Brexit, trolí továrny atd. Tyto tendence budou sílit. Kreml testuje, jak daleko může zajít.

Klimatická změna je další velkou výzvou. Musíme přejít od slov k činům alespoň v EU, akutní je sucho, nejenom u nás.

Za pět let poznáme, zda se nám boj proti dezinformacím podařilo omezit či zda je veřejný prostor nadále zaplavován nebezpečnými polopravdami a lží.

Za pět let by měla být přijata legislativa, která sand pomůže důsledky klimatické změny korigovat.

 

2. Existují podle vás specifické české národní zájmy? Které to jsou?

V této věci je to pro mne jako pro dosavadního místopředsedu výboru pro obranu a bezpečnost Evropského parlamentu jasně definovatelné. Nechci, aby se Česka dotklo jakkékoli násilí. Bezpečnostních rizik je dost, od kybernetické bezpečnosti po válku na Ukrajině. 

Jaké jsou vaše cíle v prosazování těchto zájmů na půdě EU?

V případě Ukrajiny je to jasné, je třeba zastavit válku. Je třeba poslat mezinárodní mírové sbory na ukrajinsko ruskou hranici a tuto hranici uzavřít. Zřídit zvláštního zmocněnce pro oblast Krymu a okupované východní Ukrajiny, atd. Chci nadále podporovat protiruské sankce a upozorňovat na porušování mezinárodního práva. Také budu například  pokračovat v prosazování daleko větší odezvy na dezinformace na úrovní EU, současná EastStratCom, jednotka která má asi 10 členů, je žalostně bezmocná.

Jak vaši voliči po 5 letech poznají, že jste byli v těchto oblastech úspěšní?

Ideálně to bude silnější a jednotnější Evropa. Česko má šanci jen v takové Evropě, zejména v době globalizace, agresivní Ruské federace a Číny.

Co se týče změny klimatu, doufám, že už za pět let budou některá závazná omezení například v případě plastů znát. Tento rok jsme v EP schválili zákaz vybraných jednorázových plastů od roku 2021. Všechno se legislativou řešit nedá, náš přístup ke zdrojům se musí změnit i cestou informačních kampaní a ve školství.

Vytvořeno pomocí Mozello - nejsnadnějšího nástroje na tworbu webů na světě.

 .